Overview
Specification
PW100XS4
PW100XS4 Basic Information
| Panel Model | PW100XS4 |
|---|---|
| Panel Brand | PVI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.0 inch, 640×468 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PW100XS4 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
PW100XS4 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×468 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 79 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1125×0.2770 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3375×0.2770 mm (H×V) |
| Weight | 334±15g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 216×129.636 mm (H×V) |
| Bezel Area | 220.0×133.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 233×144.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.2±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PW100XS4 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 50/50/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
PW100XS4 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 4.368W |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON: PVI-1005A |
PW100XS4 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 30K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 480/524/663V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/6.0/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/50/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1210/1340V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 3.15/5.31W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
PW100XS4 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3/13.0/20.0/-8.0V (VCC/VDD1/VDD2/VGH/VEE) |
| Input Current for Panel | 0.01/3.2/12.0/0.42/0.44mA (Typ.)(IDD1/IDD2/IGH/IEE) |
| Panel Power Consumption | 167.5/200mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
