Overview
Specification
RGC11096096FR007

RGC11096096FR007 Basic Information
| Panel Model | RGC11096096FR007 |
|---|---|
| Panel Brand | RiTdisplay |
| Descrition | PM-OLED ,1.1 inch, 96×96 |
| Panel Type | PM-OLED |
| RGC11096096FR007 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | P20102 |
| Operating Temperature | -40 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
RGC11096096FR007 Mechanical Features
| Dot Resolution | 96(RGB)×96 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 121 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.07×0.21 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.21×0.21 mm (H×V) |
| Weight | 2.06g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 20.135×20.14 mm (H×V) |
| Bezel Area | 22.135×22.14 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 27×30.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.21±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
RGC11096096FR007 Optical Features
| Brightness | 80 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 2000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K () |
| Response Time | 0.01 (Typ.) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
RGC11096096FR007 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 105Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 195/210mW (Typ./Max.) |
| Driver IC | COG Built-in SEPS114A |
| Driving Method | Duty: 1/96 |
RGC11096096FR007 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 13K(Min.) (Hours) |
RGC11096096FR007 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 8-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for Panel | 15/2.8V (Typ.)(VCC/VDD) |
| Interface Type | FPC |
