Overview
Specification
S027Q05

S027Q05 Basic Information
| Panel Model | S027Q05 |
|---|---|
| Panel Brand | CDTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| S027Q05 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
S027Q05 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 150 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05625×0.16875 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.16875×0.16875 mm (H×V) |
| Weight | 16g |
| Active Area | 54×40.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 63.5×46.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.7±0.2 mm |
| Touch Panel | Without |
S027Q05 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/65/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
S027Q05 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest ILI8961 |
|---|
S027Q05 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 25K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 6.4/6.6V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
S027Q05 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
