Overview
Specification
S032WQ04

S032WQ04 Basic Information
| Panel Model | S032WQ04 |
|---|---|
| Panel Brand | CDTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.2 inch, 240×400 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| S032WQ04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 80 °C |
S032WQ04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 145 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.058×0.174 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.174×0.174 mm (H×V) |
| Weight | 17g (Typ.) |
| Active Area | 41.76×69.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 47.66×80.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.3±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
S032WQ04 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 55% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/65/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
S032WQ04 Electronics Feature
| Driver IC | COG Built-in ILI9327 |
|---|
S032WQ04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 25K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 3.2/3.3V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 0.26/0.33W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
S032WQ04 Signal Interface
| Signal Category | CPU/RGB |
|---|---|
| Signal Class | CPU/RGB |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCI) |
| Interface Type | FPC |
