Overview
Specification
S080SV03H

S080SV03H Basic Information
| Panel Model | S080SV03H |
|---|---|
| Panel Brand | CDTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| S080SV03H Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
S080SV03H Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 125 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0675×0.2025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2025×0.2025 mm (H×V) |
| Weight | 241g (Typ.) |
| Active Area | 162×121.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 164.8×124.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 183×141 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.1±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
S080SV03H Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 1000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 6/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/55/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
S080SV03H Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
S080SV03H Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S9P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 25K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 9.6/9.9V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 540/585mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 5.2/5.79W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
S080SV03H Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/10.4/15.0/-7.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 5.5/32.0/0.2/0.2mA (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
