Overview
Specification
S201P1

S201P1 Basic Information
| Panel Model | S201P1 |
|---|---|
| Panel Brand | CMO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.1 inch, 1400×1050 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| S201P1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
S201P1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1400(RGB)×1050 (SXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 87 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0972×02916. mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2916×0.2916 mm (H×V) |
| Weight | 2.90Kgs (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 408.24×306.18 mm (H×V) |
| Bezel Area | 413.0×311.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 432×331.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 16.5±0.5 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
S201P1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Response Time | 2/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.40 (Typ./Max.) |
| Sunlight Readable | N |
S201P1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
S201P1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 697/775/853V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 4.0/7.0/7.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 50/80KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1500/1710V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 21.7W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
S201P1 Signal Interface
| Signal Category | RSDS |
|---|---|
| Signal Class | RSDS (2 Channel) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0/12.0V (Typ.)(VDD/V5A/Vin) |
| Input Current for Panel | 55/500/300mA (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - IL-FHR-F36S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:36 pins |
