Overview
Specification
S63FH-XD01
S63FH-XD01 Basic Information
| Panel Model | S63FH-XD01 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG SDI |
| Descrition | PDP ,63 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | PDP |
| S63FH-XD01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -5 ~ 55 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | NTSC/PAL |
S63FH-XD01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 34 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.242×0.726 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.726×0.726 mm (H×V) |
| Weight | 41.4Kgs |
| Active Area | 1393.92×784.08 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1484×875 mm (H×V) |
| Outline Depth | 70.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
S63FH-XD01 Optical Features
| Brightness | 1000 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 7000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 68.72B (12-bit) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | Y |
S63FH-XD01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
S63FH-XD01 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
S63FH-XD01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 10-bit) |
| Interface Type | Connector |
