Overview
Specification
SP10Q010

SP10Q010 Basic Information
| Panel Model | SP10Q010 |
|---|---|
| Panel Brand | KOE |
| Descrition | FSTN-LCD ,3.8 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| SP10Q010 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
SP10Q010 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Surface | Glare (Haze 0%) |
| Active Area | 76.785×57.585 mm (H×V) |
| Bezel Area | 81.8×63.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 94.7×73.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.5±0.5 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
SP10Q010 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 110 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 20 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 150/350 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80 (Typ.)(CR≥2, Φ2-Φ1) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
SP10Q010 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driving Method | Duty: 1/242 , Bias: 1/13 |
SP10Q010 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S6P |
| Lamp Shape | Parallel |
| Lamp Voltage | 5.0/5.2V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 110/120mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
SP10Q010 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 2.38mA (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
