Overview
Specification
SP12N001-T

SP12N001-T Basic Information
| Panel Model | SP12N001-T |
|---|---|
| Panel Brand | KOE |
| Descrition | STN-LCD ,4.8 inch, 256×64 |
| Panel Type | STN-LCD |
| SP12N001-T Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Vibration Resistance | 2.0G (19.6 m/s²) |
SP12N001-T Mechanical Features
| Dot Resolution | 256×64 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 54 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.470×0.470 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.470×0.470 mm (H×V) |
| Active Area | 120.29×30.05 mm (H×V) |
| Bezel Area | 126.3×37.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 160×68 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.1/10.0 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.0) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
SP12N001-T Optical Features
| Display Mode | STN, Blue/Grey (Positive), Transflective |
|---|---|
| Brightness | 10 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 3 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 250/300 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40 (Typ.)(CR≥1.4, Φ2-Φ1) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | Y |
SP12N001-T Electronics Feature
| Driver IC | Built-in LC7981 |
|---|
SP12N001-T Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | EL |
| Lamp Voltage | 100V (Typ.) |
| Lamp Current | 100mA (Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 400Hz (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
SP12N001-T Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 8-bit parallel |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
