Overview
Specification
SP14Q005-ZZA

SP14Q005-ZZA Basic Information
| Panel Model | SP14Q005-ZZA |
|---|---|
| Panel Brand | KOE |
| Descrition | FSTN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| SP14Q005-ZZA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
SP14Q005-ZZA Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 115.185×86.385 mm (H×V) |
| Bezel Area | 122.0×92.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 167×109 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.4 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
SP14Q005-ZZA Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White mode, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 140 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 25 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 330/150 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/30/50 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
SP14Q005-ZZA Electronics Feature
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driving Method | Duty: 1/240 |
SP14Q005-ZZA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 300V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.0±1mA |
| Lamp Operating Frequency | 70/85KHz (Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1000V (Min.)(Ta=+25℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
SP14Q005-ZZA Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VDD) |
| Interface Type | FPC |
