Overview
Specification
SVA201VG01TB

SVA201VG01TB Basic Information
| Panel Model | SVA201VG01TB |
|---|---|
| Panel Brand | SVA-NEC |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.1 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| SVA201VG01TB Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
SVA201VG01TB Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 39 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.2125×0.6375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.6375×0.6375 mm (H×V) |
| Weight | 3.20/3.50Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 408×306 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 432×331 mm (H×V) |
| Outline Depth | 22 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
SVA201VG01TB Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 450 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White Variation | 1.20/1.30 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
SVA201VG01TB Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 32W (Typ.) |
SVA201VG01TB Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | TBD |
| Lamp Current | 3.5/6.5/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | TBD |
| Lamp Startup Voltage | TBD |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
SVA201VG01TB Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-X30SSL-HF, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
