Overview
Specification
SX14Q001

SX14Q001 Basic Information
| Panel Model | SX14Q001 |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | CSTN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| SX14Q001 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
SX14Q001 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.120×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Active Area | 115.18×86.38 mm (H×V) |
| Bezel Area | 122.0×92.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 167×109 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.9±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
SX14Q001 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 40 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 250/200 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40 (Typ.)(CR≥2, Φ2-Φ1) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
SX14Q001 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 1.9W (Typ.) |
| Driving Method | Duty: 1/240 |
SX14Q001 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 381V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.5±0.5mA |
| Lamp Operating Frequency | 75KHz (Typ.) |
| Lamp Startup Voltage | 1000V (Min.)(Ta=0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
SX14Q001 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 30/35mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
