Overview
Specification
SXGA060SC

SXGA060SC Basic Information
| Panel Model | SXGA060SC |
|---|---|
| Panel Brand | OLiGHTEK |
| Descrition | AM-OLED ,0.60 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | AM-OLED |
| SXGA060SC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -55 ~ 90 °C |
SXGA060SC Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 2721 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0031×0.0093 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0093×0.0093 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 11.941×9.56 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 22×17 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.2 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
SXGA060SC Optical Features
| Brightness | 70 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.350 |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
SXGA060SC Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Total Power Consumption | 200mW (Max.) |
SXGA060SC Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 25K(Typ.) (Hours) |
SXGA060SC Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 10/40/200mA (Min./Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 80/120/200mW (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF12D(3.0)-40DP-0.5V, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
