Overview
Specification
T26JHS00
T26JHS00 Basic Information
| Panel Model | T26JHS00 |
|---|---|
| Panel Brand | No Brand |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.6 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| T26JHS00 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
T26JHS00 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 153 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.055×0.165 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.165×0.165 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 52.8×39.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 49.9×58 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.1±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
T26JHS00 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 270 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 280 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 58% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.307; Wy:0.327 |
| White Variation | 1.18/1.25 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
T26JHS00 Electronics Feature
| Driving Method | Duty: 1/240 |
|---|
T26JHS00 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 19.2±1.2V |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
T26JHS00 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(VDD/VBAT) |
| Interface Type | FPC |
