Overview
Specification
TC028STEA1
TC028STEA1 Basic Information
| Panel Model | TC028STEA1 |
|---|---|
| Panel Brand | Toppoly |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.8 inch, 240×320 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TC028STEA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
TC028STEA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 144 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0585×0.1755 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1755×0.1755 mm (H×V) |
| Weight | 27g (Typ.) |
| Active Area | 42.12×56.16 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TC028STEA1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 110 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 7:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Reflectance Ratio | 10% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
TC028STEA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
