Overview
Specification
TD015OC1

TD015OC1 Basic Information
| Panel Model | TD015OC1 |
|---|---|
| Panel Brand | E Ink |
| Descrition | EPD ,1.54 inch, 200×200 |
| Panel Type | EPD |
| TD015OC1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
TD015OC1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 200×200 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 184 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.138×0.138 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.138×0.138 mm (H×V) |
| Weight | 4.0±0.5g |
| Surface | Antiglare, Hard coating |
| Active Area | 27.6×27.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 31.8×37.32 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.05±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape / Portrait |
| Touch Panel | Without |
TD015OC1 Optical Features
| Display Mode | Reflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 8:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Monochrome (1-bit) |
| Response Time | 680 (Typ.)(update) |
| Reflectance Ratio | 35% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
TD015OC1 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 26.4mW (Typ.) |
|---|
TD015OC1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
TD015OC1 Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | 3/4-wire SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.7V (Typ.)(VCI) |
| Input Current for Panel | 35/50uA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
