Overview
Specification
TD018THEJ6
TD018THEJ6 Basic Information
| Panel Model | TD018THEJ6 |
|---|---|
| Panel Brand | Toppoly |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,1.8 inch, 128×160 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD018THEJ6 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
| Remarks | Driver IC support 262K; Interface: CPU mode 8080(Parallel) |
TD018THEJ6 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×160 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 28.032×35.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 34×45.78 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.9±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TD018THEJ6 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K () |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/35/60/60 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TD018THEJ6 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
TD018THEJ6 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20/23mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 64mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TD018THEJ6 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 5.1/5.9mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
