Overview
Specification
TD018THEJE
TD018THEJE Basic Information
| Panel Model | TD018THEJE |
|---|---|
| Panel Brand | Toppoly |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,1.8 inch, 128×160 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD018THEJE Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Interface: CPU mode 8080(Parallel) |
TD018THEJE Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×160 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 28.032×35.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 34×47 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.85±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TD018THEJE Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K () |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/60/35 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.201; Wy:0.467 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TD018THEJE Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
TD018THEJE Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 3.6V (Typ.) |
| Lamp Current | 18/20mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 130mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TD018THEJE Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 5.1/5.9mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
