Overview
Specification
TD024TTEA3

TD024TTEA3 Basic Information
| Panel Model | TD024TTEA3 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD024TTEA3 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
TD024TTEA3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 20g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 43.97×59.89 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.27 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TD024TTEA3 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 55% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 55/55/55/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.324; Wy:0.344 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TD024TTEA3 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (180°) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TD024TTEA3 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 14.4V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 216mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
TD024TTEA3 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(VDD1/VDD2) |
| Panel Power Consumption | 15.4/18.8mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3DVDD1; 0.7DVDD1≤VIH≤DVDD1 |
| Interface Type | FPC |
