Overview
Specification
TD028TTEA1

TD028TTEA1 Basic Information
| Panel Model | TD028TTEA1 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.8 inch, 240×320 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD028TTEA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
TD028TTEA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 43.2×57.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 52.9×71.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.2 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TD028TTEA1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 55/55/60/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.336 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TD028TTEA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 13.2/14.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 288mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TD028TTEA1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 4.04/4.37mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 20mW (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDDIO; 0.8VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
