Overview
Specification
TD030MHEA1

TD030MHEA1 Basic Information
| Panel Model | TD030MHEA1 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD030MHEA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TD030MHEA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.068×0.1535 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 65.31×36.84 mm (H×V) |
| Bezel Area | 67.81×39.34 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 75.31×43.44 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.58 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TD030MHEA1 Optical Features
| Display Mode | Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 450 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 30/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
TD030MHEA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TD030MHEA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 12.8/14.4V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 23/25V (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 295/360mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TD030MHEA1 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 70mW (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VCC; 0.8VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
