Overview
Specification
TD035SHED1

TD035SHED1 Basic Information
| Panel Model | TD035SHED1 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.5 inch, 480×640 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD035SHED1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
TD035SHED1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×640 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 228 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.037×0.111 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.111×0.111 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 53.28×71.04 mm (H×V) |
| Bezel Area | 56.4×74.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64×85 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.35 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | left side 2 in 1 FPC |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TD035SHED1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 170 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 8:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 37% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./max.)(9 points) |
| Reflectance Ratio | 3.0/5.0% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
TD035SHED1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 5K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 21.6/24V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/30mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TD035SHED1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.0/3.0V (Typ.)(VDC/VDDIO) |
| Interface Type | FPC |
