Overview
Specification
TD043MTEA1

TD043MTEA1 Basic Information
| Panel Model | TD043MTEA1 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.3 inch, 800×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD043MTEA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
TD043MTEA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.039×0.117 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.117×0.117 mm (H×V) |
| Active Area | 93.6×56.16 mm (H×V) |
| Bezel Area | 96.4×58.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 100.6×68.45 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.1 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TD043MTEA1 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TD043MTEA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
TD043MTEA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 26.4/29.6V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 18/20/23mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 528/680.8mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TD043MTEA1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0/-5V (Typ.)(VCC/VDDP/VDDN) |
| Panel Power Consumption | 120/150mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | GND≤VIL≤0.2VCC; 0.8VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
