Overview
Specification
TD070WGEC2

TD070WGEC2 Basic Information
| Panel Model | TD070WGEC2 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD070WGEC2 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TD070WGEC2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.1905 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 152.4×91.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 155.2×94.24 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 165×104 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.0±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TD070WGEC2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 4.5/7.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TD070WGEC2 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
TD070WGEC2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S5P |
| Lamp Shape | 5 strings |
| Lamp Voltage | 9.9±0.6V |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.4W (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
TD070WGEC2 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/10/-6/12V (Typ.)(VDD/AVDD/VEE/VVDD) |
| Interface Type | FPC |
