Overview
Specification
TD070WGEC3

TD070WGEC3 Basic Information
| Panel Model | TD070WGEC3 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD070WGEC3 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
TD070WGEC3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.1905 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Weight | 130±5g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 152.4×91.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 155.2×94.24 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.5±0.4 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ2.2) on left, right slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TD070WGEC3 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 12 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33.1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TD070WGEC3 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
TD070WGEC3 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Voltage | 23.1±2.1V |
| Lamp Current | 20.0±0.6mA |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 7.0/22.0V (Min./Max.) |
TD070WGEC3 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.0/12.0/-6.0V (Typ.)(VDD/AVDD/VVDD/VEE) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30SL-HF10, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
