Overview
Specification
TFTMD053056

TFTMD053056 Basic Information
| Panel Model | TFTMD053056 |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.2 inch, 720×1280 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TFTMD053056 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TFTMD053056 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 279 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.03025×0.09075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.09075×0.09075 mm (H×V) |
| Active Area | 65.34×116.16 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
TFTMD053056 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 71% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.293; Wy:0.312 |
| Sunlight Readable | N |
TFTMD053056 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | Built-in R63317 |
TFTMD053056 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2 strings |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TFTMD053056 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.0/-1.5V (Typ.)(VDD/VSP/VSN) |
| Input Current for Panel | 9.8/5.6/3.4mA (Typ.)(IDD/ISP/ISN) |
