Overview
Specification
TL049JDXP03

TL049JDXP03 Basic Information
| Panel Model | TL049JDXP03 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.0 inch, 720×1280 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TL049JDXP03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TL049JDXP03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 296 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0286×0.0858 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0858×0.0858 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 61.776×109.824 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 68.52×136.42 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.76 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
TL049JDXP03 Optical Features
| Display Mode | SFT, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 71% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.310 |
| White Variation | 1.11/1.25 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TL049JDXP03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TL049JDXP03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 15.5/16.5V (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 620/660mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TL049JDXP03 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.4/-5.4V (Typ.)(IOVCC/VSP/VSN) |
| Input Current for Panel | 15/15/10mA (Typ.)(IOICC/ISP/ISN) |
| Interface Type | Connector |
