Overview
Specification
TM020HBH01

TM020HBH01 Basic Information
| Panel Model | TM020HBH01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.0 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM020HBH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | CPU 16bits |
TM020HBH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 201 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.042×0.126 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.126×0.126 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 30.24×40.32 mm (H×V) |
| Bezel Area | 35.64×42.32 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 44.04×49.75 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.60 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TM020HBH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 180 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25/40 (Typ./Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 40/60/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 9 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.25 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM020HBH01 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | Built-in ILI9335 |
TM020HBH01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 144.0mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM020HBH01 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
