Overview
Specification
TM022GDH42

TM022GDH42 Basic Information
| Panel Model | TM022GDH42 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.2 inch, 176×220 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM022GDH42 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM022GDH42 Mechanical Features
| Dot Resolution | 176(RGB)×220 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 34.848×43.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 35.648×44.36 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 40.03×54 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.3/3.2 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM022GDH42 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/50/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.288; Wy:0.304 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM022GDH42 Electronics Feature
| Driver IC | Built-in HX8340B |
|---|
TM022GDH42 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 144mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM022GDH42 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 8/16-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for Panel | (1.8/2.8)/2.5V (Typ.)(IOVCC/VDD) |
| Interface Type | FPC |
