Overview
Specification
TM023KDH14
TM023KDH14 Basic Information
| Panel Model | TM023KDH14 |
|---|---|
| Panel Brand | AVIC |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.3 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM023KDH14 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM023KDH14 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 173 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0487×0.1461 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1461×0.1461 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Glare (Haze 0%) |
| Active Area | 46.75×35.06 mm (H×V) |
| Bezel Area | 47.75×36.06 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 50.9×45.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.25 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM023KDH14 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.279; Wy:0.313 |
| White Variation | 1.25 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM023KDH14 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | Built-in ILI9342 |
TM023KDH14 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 192mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM023KDH14 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Interface Type | FPC |
