Overview
Specification
TM023KDZ32

TM023KDZ32 Basic Information
| Panel Model | TM023KDZ32 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.3 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM023KDZ32 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM023KDZ32 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 173 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0487×0.1461 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1461×0.1461 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 46.752×35.064 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 53.3×46.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.25±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM023KDZ32 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 320 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K () |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 55/55/60/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.278; Wy:0.306 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM023KDZ32 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
TM023KDZ32 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM023KDZ32 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | (1.8/2.8)/3.0V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | FPC |
