Overview
Specification
TM026HDH01-03

TM026HDH01-03 Basic Information
| Panel Model | TM026HDH01-03 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.6 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM026HDH01-03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM026HDH01-03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.054×0.162 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.162×0.162 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 38.88×51.84 mm (H×V) |
| Bezel Area | 39.88×52.84 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 44.8×64 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.05±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM026HDH01-03 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 240 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.285; Wy:0.312 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM026HDH01-03 Electronics Feature
| Driver IC | COG Built-in ILI9341 |
|---|
TM026HDH01-03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 256mW (Typ.) |
| Lamp Driver Board | No |
TM026HDH01-03 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Panel Power Consumption | TBD |
| Interface Type | FPC |
