Overview
Specification
TM028HDH16
TM028HDH16 Basic Information
| Panel Model | TM028HDH16 |
|---|---|
| Panel Brand | AVIC |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.8 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM028HDH16 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM028HDH16 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 43.2×57.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 48.2×67.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.27 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM028HDH16 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 450 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 53% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 12.5 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 75/75/65/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM028HDH16 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | Built-in ILI9335 |
TM028HDH16 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S5P |
| Lamp Shape | 5 strings |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 18/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 288mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM028HDH16 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 8/9/16/18-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.6V (Typ.)(VCI/VDDIO) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Panel Power Consumption | TBD |
| Interface Type | Connector |
