Overview
Specification
TM028HDH23

TM028HDH23 Basic Information
| Panel Model | TM028HDH23 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.8 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM028HDH23 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC; right side FPC (18.5mm length) |
TM028HDH23 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 43.2×57.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 50×69.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.3/3.45 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM028HDH23 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.317 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM028HDH23 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
TM028HDH23 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 12.8V (Typ.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 256mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM028HDH23 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 16-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for Panel | 3.0/1.8V (Typ.)(VDD/IOVCC) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | FPC |
