Overview
Specification
TM030CDH08

TM030CDH08 Basic Information
| Panel Model | TM030CDH08 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM030CDH08 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | RGB/CCIR |
TM030CDH08 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 135 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Active Area | 60×45 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 71.34×51.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.65 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM030CDH08 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 370 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Viewing Angle | 70/60/70/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
TM030CDH08 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (L/R) |
TM030CDH08 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM030CDH08 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601/656 |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
