Overview
Specification
TM037PDH01

TM037PDH01 Basic Information
| Panel Model | TM037PDH01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.7 inch, 320×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM037PDH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | CPU8/9/16/18,3-SPI+RGB |
TM037PDH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 153 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.055×0.165 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.165×0.165 mm (H×V) |
| Weight | 23.4g |
| Surface | Clear |
| Active Area | 52.8×79.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 58.1×90.25 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM037PDH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K () |
| Color Gamut | 65% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.313 |
| Sunlight Readable | N |
TM037PDH01 Electronics Feature
| Driver IC | Built-in HX8357-C |
|---|
TM037PDH01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 384mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM037PDH01 Signal Interface
| Signal Category | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Class | CPU/RGB/SPI |
| Input Voltage for Panel | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | FPC |
