Overview
Specification
TM037WBHT01

TM037WBHT01 Basic Information
| Panel Model | TM037WBHT01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.7 inch, 480×640 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM037WBHT01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | R-EVT |
TM037WBHT01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×640 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.039×0.117 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.117×0.117 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 56.16×74.88 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 65×89 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.3/6.0 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TM037WBHT01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 155 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 8:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/50/80/40 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Reflectance Ratio | 4.5% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
TM037WBHT01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TM037WBHT01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 18.6/20.4V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 372mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM037WBHT01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.0V (Typ.)(VCCIO/VDD) |
| Panel Power Consumption | 120/150mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3IOVCC; 0.7IOVCC≤VIL≤IOVCC |
| Interface Type | FPC |
