Overview
Specification
TM040YDHP42

TM040YDHP42 Basic Information
| Panel Model | TM040YDHP42 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.0 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM040YDHP42 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM040YDHP42 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 235 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.036×0.108 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.108×0.108 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Clear, Hard coating |
| Active Area | 51.84×86.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 52.84×87.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 56.34×98.03 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.9±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM040YDHP42 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.298; Wy:0.309 |
| White Variation | 1.25 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM040YDHP42 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in OTM8018B |
TM040YDHP42 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 25.6V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 512mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM040YDHP42 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (2 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | (1.8/2.8)/(2.8/3.7)V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Panel Power Consumption | TBD |
| Interface Type | FPC |
