Overview
Specification
TM046JDHP01

TM046JDHP01 Basic Information
| Panel Model | TM046JDHP01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.7 inch, 720×1280 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM046JDHP01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM046JDHP01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 314 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0269×0.0807 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0807×0.0807 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 58.104×103.296 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 61.6×113.18 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.43±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM046JDHP01 Optical Features
| Display Mode | SFT, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.301; Wy:0.312 |
| White Variation | 1.18/1.25 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM046JDHP01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in OTM1283A |
TM046JDHP01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 10S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 32.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 640mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM046JDHP01 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCI) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Kyocera Elco - 14-5804-024-000-829+, Pitch:0.4 mm, Pin:24 pins |
