Overview
Specification
TM050JDHP07

TM050JDHP07 Basic Information
| Panel Model | TM050JDHP07 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 720×1280 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM050JDHP07 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM050JDHP07 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 294 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.02875×0.08625 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.08625×0.08625 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 62.1×110.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 65.7×120.25 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.5±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM050JDHP07 Optical Features
| Display Mode | SFT, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.296; Wy:0.326 |
| White Variation | 1.11/1.25 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM050JDHP07 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in HX8394A |
TM050JDHP07 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S2P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Voltage | 19.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 36mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 691mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM050JDHP07 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCI) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Kyocera Elco - 14-5804-024-000-829+, Pitch:0.4 mm, Pin:24 pins |
