Overview
Specification
TM050LDZ00

TM050LDZ00 Basic Information
| Panel Model | TM050LDZ00 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 240×400 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM050LDZ00 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -35 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
TM050LDZ00 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 93 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0905×0.2715 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2715×0.2715 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 65.16×108.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.3×123.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.72/12.9 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes (4-M3) on pole |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM050LDZ00 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Min.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 40 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.314; Wy:0.342 |
| Sunlight Readable | N |
TM050LDZ00 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | Built-in R61509AC |
TM050LDZ00 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S10P |
| Lamp Shape | Parallel |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM050LDZ00 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 50mA (Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.17W (Max.) |
| Interface Type | FPC |
