Overview
Specification
TM050RFH02

TM050RFH02 Basic Information
| Panel Model | TM050RFH02 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM050RFH02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
TM050RFH02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 188 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.045×0.135 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.135×0.135 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 108×64.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 114.5×73.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.43 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM050RFH02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Transmissivity | 4.1% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
TM050RFH02 Electronics Feature
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
|---|
TM050RFH02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM050RFH02 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/12.61/22.0/-7.0V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Interface Type | FPC |
