Overview
Specification
TM070RBZ17

TM070RBZ17 Basic Information
| Panel Model | TM070RBZ17 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM070RBZ17 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM070RBZ17 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0642×0.1790 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1926×0.1790 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 154.08×85.92 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164.9×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.9±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TM070RBZ17 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 270 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/53/66 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.25 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM070RBZ17 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TM070RBZ17 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S7P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 9.6/11.4V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 140mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
TM070RBZ17 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Typ.)(DVDD/VCI) |
| Interface Type | FPC |
