Overview
Specification
TM070RBZ18

TM070RBZ18 Basic Information
| Panel Model | TM070RBZ18 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM070RBZ18 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM070RBZ18 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0642×0.1790 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1926×0.1790 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 154.08×85.92 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164.9×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.9±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TM070RBZ18 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Min.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM070RBZ18 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TM070RBZ18 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S6P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 8.7/9.6/10.5V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 160mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
TM070RBZ18 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Typ.)(DVDD/VCI) |
| Interface Type | FPC |
