Overview
Specification
TX05D125VM0AAA

TX05D125VM0AAA Basic Information
| Panel Model | TX05D125VM0AAA |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TX05D125VM0AAA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 8-bit/16-bit CPU Interface (80 systems) |
TX05D125VM0AAA Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 199 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0425×0.1275 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1275×0.1275 mm (H×V) |
| Weight | 6.5g (Typ.) |
| Active Area | 40.8×30.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 46×48.95 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.9±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
TX05D125VM0AAA Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 40 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.310 |
| White Variation | 1.25 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TX05D125VM0AAA Electronics Feature
| Driver IC | Built-in S6D0171X01 |
|---|
TX05D125VM0AAA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | 3.2±0.4V |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TX05D125VM0AAA Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8/1.8V (Typ.)(VDD/IOVCC) |
| Interface Type | FPC |
