Overview
Specification
TX06D95VM0AAA

TX06D95VM0AAA Basic Information
| Panel Model | TX06D95VM0AAA |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.2 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TX06D95VM0AAA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Resolution Sub LCD: 128RGB×160; 2 in 1 FPC |
TX06D95VM0AAA Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 180 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.047×0.141 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.141×0.141 mm (H×V) |
| Weight | 15.1g (Typ.) |
| Active Area | 33.84×45.12 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.94×66.15 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.4±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TX06D95VM0AAA Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 48% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
TX06D95VM0AAA Electronics Feature
| Vertical Frequency | 85Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in BD663474 + S6D0144 |
TX06D95VM0AAA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Voltage | 3.2/3.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TX06D95VM0AAA Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(VCI/IOVCC) |
| Input Current for Panel | 3.5/5.5mA (Typ./Max.)(IDD) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Panasonic - AXK7L50227, Pitch:0.4 mm, Pin:50 pins |
