Overview
Specification
TX48D02VM0BAA

TX48D02VM0BAA Basic Information
| Panel Model | TX48D02VM0BAA |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,19.0 inch, 1680×1050 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TX48D02VM0BAA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 55 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
TX48D02VM0BAA Mechanical Features
| Dot Resolution | 1680(RGB)×1050 (WSXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 104 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.08125×0.24375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.24375×0.24375 mm (H×V) |
| Weight | 1.90Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 409.5×255.94 mm (H×V) |
| Bezel Area | 413.9×260.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 444×300 mm (H×V) |
| Outline Depth | 24.0±1.0 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TX48D02VM0BAA Optical Features
| Display Mode | IPS-Pro, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 11/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TX48D02VM0BAA Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TX48D02VM0BAA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3 strings |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 1.41/1.91A (Typ./Max.) |
TX48D02VM0BAA Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 500/800mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | HRS - MDF76GW-30S-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
