Overview
Specification
TX76D02VM0BAA

TX76D02VM0BAA Basic Information
| Panel Model | TX76D02VM0BAA |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,30.0 inch, 2560×1616 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TX76D02VM0BAA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
TX76D02VM0BAA Mechanical Features
| Dot Resolution | 2560(RGB)×1616 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 101 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0835×0.205 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2505×0.205 mm (H×V) |
| Weight | 7.1Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 641.28×404.808 mm (H×V) |
| Bezel Area | 648.3×409.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 687.3×454.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 37.5 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes; Rear mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TX76D02VM0BAA Optical Features
| Display Mode | IPS-Pro, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 650 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1100 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Color Gamut | 74% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 10/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Min.)(CR≥50) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.299; Wy:0.315 |
| Sunlight Readable | N |
TX76D02VM0BAA Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TX76D02VM0BAA Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 91.2/111.0W (Typ./Max.) |
TX76D02VM0BAA Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.4/1.8A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FX15S-41S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:41 pins |
