Overview
Specification
UG-2832ASGCG01

UG-2832ASGCG01 Basic Information
| Panel Model | UG-2832ASGCG01 |
|---|---|
| Panel Brand | WiseChip |
| Descrition | PM-OLED ,2.2 inch, 128×32 |
| Panel Type | PM-OLED |
| UG-2832ASGCG01 Price | Request Price & Lead Time |
UG-2832ASGCG01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128×32 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 59 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.43×0.41 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.43×0.41 mm (H×V) |
| Active Area | 55.02×13.1 mm (H×V) |
| Bezel Area | 57.02×15.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 62×24 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
UG-2832ASGCG01 Optical Features
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Mono(Green) () |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
UG-2832ASGCG01 Electronics Feature
| Driver IC | COG Built-in SSD1305 |
|---|
UG-2832ASGCG01 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
UG-2832ASGCG01 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
