Overview
Specification
UG-2832ASYMG01

UG-2832ASYMG01 Basic Information
| Panel Model | UG-2832ASYMG01 |
|---|---|
| Panel Brand | WiseChip |
| Descrition | PM-OLED ,2.2 inch, 128×32 |
| Panel Type | PM-OLED |
| UG-2832ASYMG01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
UG-2832ASYMG01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128×32 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 59 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.43×0.41 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.43×0.41 mm (H×V) |
| Weight | 5.82g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 55.02×13.1 mm (H×V) |
| Bezel Area | 57.02×15.10 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 62×24 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
UG-2832ASYMG01 Optical Features
| Brightness | 120 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Mono(Yellow) () |
| Sunlight Readable | N |
UG-2832ASYMG01 Electronics Feature
| Driver IC | COG Built-in SSD1309 |
|---|---|
| Driving Method | Duty: 1/32 |
UG-2832ASYMG01 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 40K(Min.) (Hours) |
UG-2832ASYMG01 Signal Interface
| Signal Category | CPU/SPI/I²C |
|---|---|
| Signal Class | 8-bit 6800/8080 parallel, 4-wire SPI, I²C |
| Input Voltage for Panel | 2.8/12.5V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Interface Type | FPC |
